Montessori-opleiding bij Pebbels+: blijven kijken, leren en groeien

“The real preparation for education is the study of one’s self.” – Maria Montessori
10 september 2026

Binnen Pebbels+ werken we vanuit de Montessori-visie. Voor ons betekent dat aandachtig kijken naar het kind, vertrouwen hebben in de eigen ontwikkeling en ruimte geven om te ontdekken. Die visie stopt niet bij de manier waarop we met kinderen op de dagopvang of BSO werken. Ze hoort net zo goed bij hoe wij onszelf als pedagogisch professionals blijven ontwikkelen. Daarom volgen alle pedagogisch professionals binnen Pebbels+ de Montessori-opleiding. Nieuwe collega’s krijgen deze opleiding altijd aangeboden op onze eigen locatie. Zo bouwen we samen aan een gezamenlijke taal en visie op de groep. Maar wat houdt deze Montessori-opleiding precies in en wat brengt het jou als professional? 

Wat is de Montessori-opleiding bij Pebbels+?

De Montessori-opleiding bij Pebbels+ is een intern verdiepingstraject waarin theorie, praktijk en materialenkennis samenkomen en direct worden gekoppeld aan het dagelijkse werk op de groep. In ongeveer tien bijeenkomsten verspreid over een schooljaar, lichten we de verschillende Montessori-domeinen uit. Het is geen droge, theoretische cursus, maar een praktisch traject dat je direct helpt in je dagelijks werk. Van het schakelen tussen verschillende leeftijdsgroepen tot het maken van bewuste keuzes op de groep.

Leren, verdiepen en opnieuw kijken

Wat deze Montessori-opleiding zo waardevol maakt, is dat het niet alleen gaat om kennis opdoen, maar vooral om anders leren kijken. Als pedagogisch professional verdiep je je in drie belangrijke aspecten:

  • Het kind
    Wat laat een kind zien, welke behoefte zit achter het gedrag en wat heeft het op dit moment van jou nodig?
  • De omgeving
    Hoe richt je een bewuste, voorbereide speelleeromgeving in die zelfstandigheid stimuleert?
  • Je eigen handelen
    Waarom bied je iets op een bepaalde manier aan? Zeg je ‘nee’ vanuit gemak of kan het écht niet?

Door die verdieping ontstaat er meer bewustzijn in het dagelijks werk. Je leert vertrouwen op je eigen waarneming én op het proces van het kind. 

De kracht van Montessori: vrijheid binnen duidelijke kaders

Binnen de Montessori-visie staat het kind centraal als actieve, ontdekkende leerling. Kinderen leren door te doen, te ervaren en zelf te ontdekken.

Als professional betekent dit dat je soms een stap terugzet. Dat je observeert, ruimte geeft en aansluit bij wat een kind laat zien. Zo bewaar je de balans tussen vrijheid en rustgevende grenzen. Het vraagt vertrouwen in het kind én in het proces. 

De Montessori-opleiding helpt onze pedagogisch professionals om die observerende houding stap voor stap verder te ontwikkelen. Niet alleen door theorie te leren, maar vooral door die theorie te verbinden aan de praktijk.

Praktisch leren op de groep

Wat deze Montessori-opleiding extra waardevol maakt, is dat het leren niet stopt zodra de bijeenkomsten voorbij zijn. Tussen de sessies door pas je de opgedane kennis direct toe in de praktijk. Ook vinden er fijne praktijkbezoeken plaats. Denk hierbij niet aan strenge beoordelingen, maar een veilige leercultuur waarin we samen kijken hoe theorie en praktijk samenkomen.

Op die manier groeit niet alleen de kennis, maar ook de manier waarop we kinderen begeleiden.

Samen blijven ontwikkelen

Bij Pebbels+ vinden we het belangrijk om als team te blijven groeien, omdat we nieuwsgierig blijven. Die nieuwsgierigheid zien we niet alleen bij de kinderen, maar ook bij onze professionals. Door open te blijven kijken en van elkaar te leren, versterken we samen de kwaliteit van onze opvang. “Let curiosity be your guide.” 

Wat levert de opleiding op in de dagelijkse praktijk?

Door ons als pedagogisch professionals te blijven ontwikkelen, kunnen we nog beter aansluiten bij wat kinderen nodig hebben. Dat zie je op de groep terug in:

  • Een bewuste en voorbereide omgeving
    Kinderen pakken sneller zelfstandig materialen en kunnen op hun eigen niveau ontdekken. 
  • Meer ruimte voor zelfstandigheid
    Kinderen krijgen de kans om zelf dingen te proberen en op te lossen, waardoor hun zelfvertrouwen groeit.
  • Aandacht voor het individuele kind
    Met oog voor wat een kind uniek maakt, zodat je precies ziet waar het in zijn of haar ontwikkeling staat.
  • Begeleiding die aansluit bij de ontwikkeling
    Ondersteuning die niet vooruitloopt of afremt, maar precies de juiste uitdaging biedt op het juiste moment.

Uiteindelijk draait het erom dat ieder kind zich op zijn eigen manier kan ontwikkelen, in zijn eigen tempo.

Tot slot

Voor ons is de Montessori-opleiding geen losse training, maar een belangrijk onderdeel van hoe we werken binnen Pebbels+.  Het helpt ons om te blijven kijken, leren en groeien.

Want goed begeleiden begint niet alleen bij weten wat een kind nodig heeft. Het begint ook bij de bereidheid om als vakmens zelf te blijven leren.

En misschien is dat wel de kern van Montessori: blijven kijken, blijven verwonderen en ruimte geven. Aan het kind én aan jezelf.

Wil je meer weten over werken bij Pebbels+ of ben je benieuwd hoe een werkdag op de groep eruitziet? Bekijk onze vacatures of lees verder over onze pedagogische aanpak

Veelgestelde vragen

1. Is de Montessori-opleiding verplicht voor nieuwe pedagogisch medewerkers bij Pebbels+?

Ja, alle nieuwe collega’s krijgen de Montessori-opleiding aangeboden op onze eigen locatie. We vinden het belangrijk dat iedereen de kans krijgt om zich te ontwikkelen en dat we op de groep dezelfde pedagogische taal spreken.

2. Is de Montessori-opleiding erg theoretisch of kost het veel extra tijd?

Nee, de opleiding is juist praktisch ingestoken. Theorie, praktijk en materialenkennis worden direct gekoppeld aan je werkdag op de groep. Het helpt je om makkelijker te schakelen tussen groepen en keuzes rondom vrijheid en grenzen te maken.

3. Word ik tijdens praktijkbezoeken beoordeeld?

Zeker niet. Pebbels+ staat voor een veilige leercultuur waarin we samen kijken naar de praktijk. Praktijkbezoeken zijn bedoeld om te reflecteren, van elkaar te leren en de opgedane kennis rustig toe te passen op de groep.

Wat ouders zeggen over Pebbels

Toen Boyd drie jaar geleden begon bij Pebbels, vond ik het vooral een fijne, rustige plek die ook nog eens in de buurt zat. Maar als ik nu naar hem kijk, begin ik pas echt de verschillen te zien tussen Boyd en bijvoorbeeld kinderen van familie of vrienden. Waar hij zelfstandig is, nadenkt over zijn keuzes en vertrouwen heeft in wat hij kan, zie ik dat andere kinderen van dezelfde leeftijd nog veel meer gestuurd worden en niet diezelfde zekerheid dragen. Pebbels heeft hier echt zo enorm aan bijgedragen, ik kan het elke ouder alleen maar aanraden. Boyd durft, probeert en leert omdat hij het zelf wil. ” Heel bijzonder om te zien!

- Lisanne, moeder van Boyd

“Stijn had het moeilijk op andere plekken. Hij dacht snel, stelde veel vragen en raakte gefrustreerd als hij niet serieus werd genomen. We merkten dat hij zich ging aanpassen en minder ging laten zien wie hij echt was. Bij Pebbels was het anders vanaf dag één. Ze herkenden zijn behoefte aan uitdaging, maar zagen óók dat hij eerst veiligheid en ruimte nodig had om echt tot leren te komen. De montessori-aanpak gaf hem die ruimte. Hij kon verdiepen waar hij wilde, maar werd ook geholpen om zijn grenzen te leren kennen. Nu zie ik een kind dat nieuwsgierig blijft, maar ook ontspannen is. Niet meer alleen slim, maar ook in balans. Dat is wat Pebbels voor hem, en voor ons, heeft betekend.”

- Laura, moeder van Stijn

Ik had wel vaker verhalen gehoord over Montessori en hoewel ik het interessant vond, wist ik er niet zoveel van. Sommigen in mijn omgeving waren er erg over te spreken, terwijl anderen juist van mening waren dat kinderen ‘gewoon kind’ moeten kunnen zijn. Dat zette me eerst wel aan het twijfelen, want ik wilde natuurlijk ook geen ‘slechte ouder’ zijn. Uiteindelijk kozen we toch voor Pebbels vanwege de Montessori -visie die zij uitdragen, en ik heb nog geen moment spijt gehad. Vera weet wat ze wil, daagt zichzelf uit en kan écht nog prima kind zijn. Maar waar een ander kind zich frustreert omdat hij zijn eigen jas niet aankrijgt en moet wachten totdat mama of papa hem helpt, doet zij dit zonder moeite. Er was zelfs een vriendinnetje van Vera uit de buurt die, nadat ze Vera haar eigen jas had zien aantrekken, het ook wilde kunnen. Het is dus niet zo geforceerd zoals sommigen denken. Kinderen willen dingen juist heel graag zelf doen, maar je moet ze wel de juiste handvatten geven om dit zelf te kunnen ontdekken.

- Arunan, vader van Vera