Hoe leer je een kind zelfstandig spelen?

19 mei 2026
Zelfstandig spelen

Veel ouders vragen zich af of hun kind voldoende zelfstandig speelt. Hoe fijn zou het zijn om even een klusje te doen zonder dat je peuter aan je been hangt? Natuurlijk kun je je kind voor de tv of tablet zetten, maar dat is om verschillende redenen niet altijd de beste optie. Dus wat is dan een goede optie? En wat kun je als ouder verwachten van je kind, afhankelijk van de leeftijd, als het gaat om zelfstandig spelen?

Wat is spelen en wat is het verschil tussen speelgoed en spelmateriaal?

Om die vragen te beantwoorden, is het belangrijk om eerst stil te staan bij wat spelen, speelgoed en spelmateriaal precies inhoudt. Spelen is een essentiële manier waarop kinderen de wereld om hen heen leren begrijpen. Verder zijn speelgoed en spelmateriaal niet hetzelfde. Hieronder leggen we je uit wat beide inhouden.

Wat is speelgoed?

Speelgoed wordt bedacht en ontworpen door volwassenen en is gemaakt om mee te spelen. Het speldoel is vaak meteen duidelijk, zoals een garage om auto’s in te parkeren, Duplo om te bouwen of een speelkeuken en keukengerei om te koken. Dit speelgoed is perfect om een kind te prikkelen, maar laat minder ruimte voor eigen creativiteit.

Wat is spelmateriaal?

Spelmateriaal is eigenlijk alles wat een kind in zijn spel kan gebruiken. Denk aan natuurlijke materialen, zoals oude dozen, lappen stof, water en zand. Dit soort materiaal biedt eindeloze mogelijkheden en doet een beroep op het verbeeldingsvermogen van een kind. Dat gebruik maken van verbeelding, daar zijn kinderen heel goed in! 

Met een combinatie van beide soorten spelmiddelen kun je het zelfstandig spelen van je kind op een natuurlijke manier ondersteunen. De mate waarin een kind zelfstandig kan spelen, hangt af van zijn leeftijd en ontwikkelingsfase. Hoewel we voorzichtig moeten zijn met het in hokjes plaatsen van kinderen vind je hieronder toch een globaal overzicht van wat je op welke leeftijd van een kind kunt verwachten.

Wat kun je van een kind verwachten op verschillende leeftijden?

0-6 maanden: eerste ontdekkingen

In deze fase staan voelen, bewegingsvrijheid, luisteren en het opdoen van eerste ervaringen centraal. Je kind heeft eigenlijk niet veel meer nodig dan zijn eigen lichaam. Denk aan het ontdekken van de mond, handen en voeten, en het maken van geluidjes. Alles is nieuw en moet verkend worden. Langzaamaan ontwikkelt je baby de vaardigheid om objecten vast te pakken, zoals een doekje, bijtring of kleine rammelaar.

Door samen met je kind te “kletsen”, knuffelen, kietelspelletjes te doen of liedjes te zingen, werk je niet alleen aan een intieme gehechtheidsrelatie, maar introduceer je ook de eerste spelervaringen.

6 maanden tot 1 jaar: bewegen en onderzoeken

Kinderen in deze fase zijn de hele dag bezig met ontdekken. Ze experimenteren met geluiden en materialen, kijken, onderzoeken, staan (soms lopen) en herhalen alles eindeloos.

Je kind komt letterlijk steeds meer in beweging. Zodra een baby kan kruipen of buikschuiven, begint de ontdekkingsreis, en alles wat het onderweg tegenkomt, verandert in spelmateriaal. In deze fase is het belangrijk om een veilige omgeving te creëren. Wanneer de bewegingsdrang binnen veilige grenzen wordt uitgeleefd, vormt dit een goede basis voor innerlijke ontwikkeling. Zo oefent je kind flexibiliteit, een vaardigheid die later ook belangrijk is bij samen spelen.

1 tot 2 jaar: imitatie en interactie

De wereld van je kind wordt in deze fase steeds groter. Je dreumes kan nu lopen, klimmen en klauteren. Alles wat jij doet, vindt je kind enorm interessant. Het wil graag dingen samen doen, imiteert jou veel, en herhaling blijft een belangrijk onderdeel van het spel.

Voor een dreumes is alles een speelobject: een grote doos waar je in kunt kruipen, een wasmand om in te zitten, of pannendeksels die een prachtig geluid maken als je ze tegen elkaar slaat. Je kind ontdekt met zijn hele lichaam en is vaak gefascineerd door het verplaatsen van dingen: in, uit, op, onder, naast, en tussen.

De eerste vormen van fantasiespel worden zichtbaar. De pop of knuffel wordt in bed gelegd, en op het speelgoedfornuis wordt in de pannen geroerd. Imitatie is een grote drijfveer in deze fase.

2 tot 3 jaar: fantasie en “ik” ontdekken

In deze fase begint je kind “ik” te zeggen. Het ontdekt dat het een individu is, los van ouders en anderen. Dit is een belangrijke fase in de gezonde ontwikkeling van hechting. Je kind is egocentrisch (niet hetzelfde als egoïstisch) en ziet zichzelf als het middelpunt van de wereld. Het concept van “mijn” en “dijn” is nog lastig, waardoor je peuter vaak speelgoed van een ander afpakt, simpelweg omdat het ermee wil spelen.

Het imiteren wordt verder uitgebreid, en je kunt het spelmateriaal aanvullen met items zoals een speelgoedfornuis, houten dieren, knutselspullen, muziekinstrumenten en boeken. Ook tafelactiviteiten, zoals puzzels of insteekmozaïeken, zijn een leuke aanvulling.

3 tot 4 jaar: parallel spel en fantasie

In deze fase spelen kinderen vaak naast elkaar in plaats van met elkaar (parallel spel). Experimenteren, fantasiespel en creativiteit staan centraal. Kinderen vinden het heerlijk om volwassenen te helpen met klusjes in en rond het huis.

Alle eerder genoemde materialen blijven aantrekkelijk, maar nu wordt de fantasie verder ontwikkeld. De grote doos verandert in een huis, de wasmand in een boot, en een handdoek in een mantel. Alles kan worden ingezet voor het spel, en kinderen gebruiken hun verbeelding om verhalen te creëren.

4 tot 6 jaar: samen spelen en regels leren

In deze fase maken kinderen de overgang van naast elkaar spelen naar samen spelen. Coöperatief spel wordt belangrijker. Kinderen worden motorisch vaardiger, leren zich aan regels te houden en breiden hun spelvoorkeuren verder uit.

Materialen uit eerdere fases blijven relevant, maar kunnen worden aangevuld met grotere uitdagingen zoals het bouwen met takken, naaigerei of het gebruik van een hamer en spijkers. Gezelschapsspellen worden in deze leeftijdsgroep een favoriet en bieden een mooie gelegenheid om spelregels te leren en samen te werken.

Hoe lang kan een kind zelfstandig spelen?

Nu we weten wat we in welke fase kunnen verwachten en wat we kunnen aanbieden is het ook makkelijker om te kijken naar in hoeverre en hoe lang je kind zelfstandig kan spelen.

LeeftijdZelfstandig spelen
6 maanden5 minuten
1 jaar10 minuten
2-3 jaar15 tot 20 minuten
3-420 tot 30 minuten

Met de juiste stimulatie en het juiste materiaal kun je deze tijden geleidelijk verlengen.

Tips om je kind zelfstandig te leren spelen

Weet je niet goed waar te beginnen met het zelfstandig laten spelen van je kind? We delen nog graag een paar praktische tips met je:

  • Bied opties: biedt je kind iets aan of laat je kind kiezen uit twee dingen om zelfstandigheid te stimuleren.
  • Houd het consistent: laat je kind op vaste momenten zelfstandig spelen, zodat het een onderdeel van je dagritme wordt.
  • Speel kort mee: als je kind het lastig vindt om op gang te komen, speel dan even mee. Trek je daarna rustig terug. 
  • Onderbreek niet: zorg ervoor dat je kind zijn spel kan afmaken. Kap het spel dus niet ineens af omdat je boodschappen moet doen.
  • Blijf in de buurt: ga naast je kind zitten terwijl je zelf een boek of tijdschrift leest. Doordat jij in de buurt en rustig bent, ervaart je kind ook rust en komt het beter tot spelen.

Voordelen van zelfstandig spelen

Zelfstandig spelen heeft veel voordelen. Het stimuleert de creativiteit, helpt kinderen om problemen op te lossen en geeft hen een gevoel van zelfstandigheid. Daarnaast is het voor ouders een moment van rust, waarin je even iets voor jezelf kunt doen.

Zoals Maria Montessori zei: “Play is the work of the child.” Spelen is voor kinderen niet alleen leuk, maar ook een essentiële manier om te leren en zich te ontwikkelen. 

Wat ouders zeggen over Pebbels

Toen Boyd drie jaar geleden begon bij Pebbels, vond ik het vooral een fijne, rustige plek die ook nog eens in de buurt zat. Maar als ik nu naar hem kijk, begin ik pas echt de verschillen te zien tussen Boyd en bijvoorbeeld kinderen van familie of vrienden. Waar hij zelfstandig is, nadenkt over zijn keuzes en vertrouwen heeft in wat hij kan, zie ik dat andere kinderen van dezelfde leeftijd nog veel meer gestuurd worden en niet diezelfde zekerheid dragen. Pebbels heeft hier echt zo enorm aan bijgedragen, ik kan het elke ouder alleen maar aanraden. Boyd durft, probeert en leert omdat hij het zelf wil. ” Heel bijzonder om te zien!

- Lisanne, moeder van Boyd

“Stijn had het moeilijk op andere plekken. Hij dacht snel, stelde veel vragen en raakte gefrustreerd als hij niet serieus werd genomen. We merkten dat hij zich ging aanpassen en minder ging laten zien wie hij echt was. Bij Pebbels was het anders vanaf dag één. Ze herkenden zijn behoefte aan uitdaging, maar zagen óók dat hij eerst veiligheid en ruimte nodig had om echt tot leren te komen. De montessori-aanpak gaf hem die ruimte. Hij kon verdiepen waar hij wilde, maar werd ook geholpen om zijn grenzen te leren kennen. Nu zie ik een kind dat nieuwsgierig blijft, maar ook ontspannen is. Niet meer alleen slim, maar ook in balans. Dat is wat Pebbels voor hem, en voor ons, heeft betekend.”

- Laura, moeder van Stijn

Ik had wel vaker verhalen gehoord over Montessori en hoewel ik het interessant vond, wist ik er niet zoveel van. Sommigen in mijn omgeving waren er erg over te spreken, terwijl anderen juist van mening waren dat kinderen ‘gewoon kind’ moeten kunnen zijn. Dat zette me eerst wel aan het twijfelen, want ik wilde natuurlijk ook geen ‘slechte ouder’ zijn. Uiteindelijk kozen we toch voor Pebbels vanwege de Montessori -visie die zij uitdragen, en ik heb nog geen moment spijt gehad. Vera weet wat ze wil, daagt zichzelf uit en kan écht nog prima kind zijn. Maar waar een ander kind zich frustreert omdat hij zijn eigen jas niet aankrijgt en moet wachten totdat mama of papa hem helpt, doet zij dit zonder moeite. Er was zelfs een vriendinnetje van Vera uit de buurt die, nadat ze Vera haar eigen jas had zien aantrekken, het ook wilde kunnen. Het is dus niet zo geforceerd zoals sommigen denken. Kinderen willen dingen juist heel graag zelf doen, maar je moet ze wel de juiste handvatten geven om dit zelf te kunnen ontdekken.

- Arunan, vader van Vera